Презентаційний тур по "білих плямах"
весь Кіровоград
Приїзд у Кіровоград знаного сучасного письменника Любка Дереша, можливо, не став аж надто визначною подією для нашого міста, проте для шанувальників сучукрліту зустріч з цим автором та директором видавництва „Дуліби” Мариною Гримич, що відбулася 5 вересня у Кіровоградському педуніверситеті, запам'ятається надовго.
Адже надзвичайно нечасто у нашому місті гостюють популярні сучасні літератори. І от видавництво „Дуліби” після травневого презентаційного туру нової книги Дереша „Намір!” великими містами (Дніпропетровськ, Одеса, Львів тощо), на початку вересня вирішило презентувати книгу не лише у відомих своєю любов'ю до української книги містах – Києві, Івано-Франківську та Чернівцях, а й у „білих плямах” на карті українського книжкового ринку, справжніх неприступних фортецях для української книги - Черкасах, Кіровограді, Запоріжжі, Маріуполі – принаймні так говорилося у прес-релізі.
Проте кіровоградська фортеця для українських книг виявилася не такою вже й неприступною, адже видавцям вдалося домовитися про продаж своєї продукції у двох місцевих книжкових магазинах (скільки є – стільки є!). А у „Букві” гості з радістю констатували наявність книжок видавництва. Марина Гримич перед українським стендом звернулася до чарівної дівчини-продавця, аби книги Дереша поставити на видному місці, оскільки, мовляв, він „найпопулярніший серед молоді письменник”. Дівчина ввічливо погоджувалася, анітрохи не бентежачись тим, що ця „зірка літератури” стоїть за кілька кроків від неї і гортає „Занимательную наркологию”.
Хоча одразу маю зазначити, що Любко не вживає жодних наркотичних речовин (ані легких, ані важких), у чому щиро зізнався під час зустрічі. До того ж у побуті та у спілкуванні у Дереша не помітно жодних ознак „зоряної хвороби”, хіба що він категорично не любить фотографуватися з прихильниками, мотивуючи свою відмову тим, що він не пам'ятник, щоб на його тлі робити знімки.
Під час нашої невеличкої екскурсії містом Любко спокійно розпитує про те, чим живе молодь у Кіровограді, як вона відпочиває і яке у нас нічне життя. Мало місце і обговорення книжок, які прочитали останнім часом, фестивалю „День Незалежності з Махном”, на якому Любко не зміг побувати, та майбутнього львівського Форуму видавців, де ми маємо всі шанси з ним знову зустрітися. На відміну від Дереша, Марина Гримич, будучи завідувачем кафедри етнології Київського національного університету, проявляє набагато більше зацікавленості в оточуючих кіровоградських реаліях і захоплено фотографує різні прояви культури і субкультури: від графіті на паркані до вати й ялинкових прикрас між віконними рамами старих будинків.
Актовий зал, де відбувалася презентаційна зустріч, переповненим назвати не можна було, але те, що зібралося десь із півтори сотні зацікавлених слухачів, серед яких були не тільки студенти педуніверситету та інших навчальних закладів міста, але й викладачі КДПУ, можна стверджувати певно. Вже під час виступів ректора Кіровоградського педуніверситету Григорія Клочека та Марини Гримич, котрі обмінялися взаємними компліментами щодо візиту й прийому почесних гостей, на столі зібралася чималенька купка записок із запитаннями. І коли слово взяв винуватець події, то він навіть не починав читати фрагменти „Наміру!”, а одразу взявся спілкуватися з аудиторією.
Сказати, що запитань було багато – це нічого не сказати. Дереша закидали різного ступеню провокативності питаннями, що містилися як у записках, так і задавалися „вживу” з місця. Найбільш поважне ставлення у гостя викликали ті, що ґрунтувалися на змісті його творів, особливо останнього. Думаю, сам автор був шокований кількістю такого роду запитань, а разом з цим втішеним такою увагою до власної творчості у місті, яке вважається „білою плямою” для української книги.
Із самого початку Любко Дереш заявив, що не прагне бути лідером покоління і нікого за собою не тягне, а його книги мають підштовхнути людини зробить свій власний вибір у житті. На запитання про свою роль у сучасній літературі письменник категорично сказав, що взагалі не грає у рольові ігри з літературою. З приводу творчості Любко зазначив, що не соромиться роману „Намір!” навіть перед майбутніми онуками, а у своїх книгах завжди розповідає про розумне, добре, вічне, але у власній інтерпретації. І що цікаво, на відміну від інших літераторів сьогодення, він не проти, аби його твори включили до шкільної програми, адже, за словами Дереша, це змусить більше читачів купити його книги.
Щодо своїх вподобань Дереш розказав, що любить дивитися авторські фільми режисерів Джармуша і Копполи, хоча й інколи переглядає, за його висловом, „кічуху” – тобто блокбастери. У галузі літератури своїми вчителями вважає Берроуза, Керуака, Іздрика й Андруховича; з поетичного погляду цінує тексти “King Krimson” та ранніх “Pink Floyd”. Остання прочитана книга – „Записки варвара” Анрі Мішо, а у дитинстві на нього найбільше враження справив Стівен Кінг. Коли одна з викладачок університету запитала, чому у списку улюблених письменників немає жодної особи жіночої статі, Любко назвав Ірену Карпу, Таню Малярчук та Софію Андрухович.
Також письменник розповів і про кілька цікавих фактів зі свого минулого. Наприклад, про те, що в дитинстві хотів стати космонавтом, а згодом психіатром. Колись давно навіть зайняв перше місце на міському конкурсі саксофоністів. А за роман „Культ”, який, за його власним зізнанням, почав писати задля розваги, Любко Дереш ще під час навчання в ліцеї отримав „п'ятірку” від вчительки української літератури, бо здав його як твір на вільну тему.
Вище викладено тільки дуже невелику частину того, про що говорилося під час цієї зустрічі. Головним же, мабуть, є те, що у культурному плані списувати Кіровоград у глибоку провінцію ще рано. У нашому місті попри все є люди (здебільшого - небайдужа молодь), які цікавляться не тільки тим, що постійно крутиться по ТБ та радіо, але й перебувають в руслі актуальних мистецьких тенденцій. І ця зустріч – вагомий тому доказ. Тому сподіватимемося на нових цікавих гостей у нашому Кіровограді!
Дмитро Шульга
- Теги новости:
- Любко Дереш
- литература
- презентация книги
- Кировоградский педагогический университет
- встреча с писателем
- издательство "Дулибы"
Новости в тему:
- У Кіровограді презентували серію книг «Єлисаветградське коло» — Новини Кіровоградщини
- Как кировоградские студенты по Интернету в вузы поступают — Утренний город
- У Кіровограді відбудеться презентація збірки «Соломонова Червона Зірка» — Новини Кіровоградщини
- У Кіровограді презентоване видання «Кіровоградщина повоєнна (1944-1948 рр.)» — Кіровоградська правда
- Кировоград в список «интимных городов» Андруховича не вошел — Утренний город
Перепечатка материалов допустима только со ссылкой на РКС. Ссылка для традиционных СМИ — rks.kr.ua; гипер-ссылка для использования в онлайне — <a href="https://www.rks.kr.ua/">Новости Кировограда</a> (скопируйте и вставьте).
Уважайте чужой труд: все новости, опубликованные в РКС, проходят редакторскую правку. Иногда это просто исправление ошибок, но часто, чтобы придать новости читабельный вид, материал приходится переписывать с нуля. И даже в этом случае мы всегда указываем источник. Коллеги, ждем того же от вас. Спасибо.