Кировоград. Портал

Кировоград — новости и сайты

Искать: Как искать?
Детальный поиск
Например:Новости Кировограда

На Олександрійщині створили список «туристичних чудес»На Олександрійщині створили список «туристичних чудес»

Олександрійська РДА

Відділ культури і туризму Олександрійської районної державної адміністрації уклав перелік об'єктів, гідних взяти участь у загальнонаціональній акції «7 чудесних туристичних маршрутів України».

На території Олександрійського району Кіровоградської області знаходиться комплексна пам'ятка природи місцевого значення «Кам'яна стінка». Відстань від міста Олександрії до об'єкту - 8 км. Заказник розташований на території села Андріївка і займає територію у 18 га. Кам'яна природна стіна має висоту близько 6 метрів, поблизу протікає річка Кам'янка, на берегах якої ростуть рослини, занесені до Червоної книги України.

На території села Олександрівка (Дніпропетровський напрямок; відстань від Олександрії до населеного пункту - 15 км) на початку ХХІ століття після Різдва Христового збудовано перший і єдиний в Україні язичницький храм (храм Богу Сонця). Будівництво храму було ініційоване прихильниками РУН віри - Рідної Української Національної Віри. Ще один подібний храм, який називають Святинею Матері України, стоїть поблизу Нью-Йорку (США).

Основоположником релігії є вихідець з Олександрійщини Лев Силенко, якого прихильники називають Вчителем і Пророком. Вірять РУН-вісти в Дажбога, як і предки словян-українців тисячі років тому. Поклоняються йому, Праматері Лелі й Прабатькові Орю. В олтарній частині храму, збудованому РУН-Татом разом із духовними побратимами вони зображені на повний зріст, а посередині, під круглим вікном розташований старовинний Дідух, сплетений з пшеничних та ячмінних колосків та оповитий гілочками калини. Стіни і стеля пофарбовані у традиційні кольори українського національного прапора, а в самому центрі стелі зображений герб України. Цей старовинний символ у РУН-вістів називається Трисуття. Своїми пророками, крім Лева Силенка, РУН-вісти вважають Тараса Шевченка, Лесю Українку та Івана Франка. Незвичне враження справляють старовинні імена, якими послідовники наших предків нарікають себе після посвячення: Зореслав, Зоряна, Святослав, Зореслава, Світлана, Сонцеслав тощо. Основи РУН-віри викладені в книзі Л.Силенка «Мага віра», яку він написав під час перебування за кордоном понад півстоліття тому. В Україні РУН-віра лише набуває розповсюдження. Основою цього вчення є патріотизм, любов до Украни та утвердження духовної незалежності народу.

Ще один привабливий туристичний об'єкт - «Лікарівська балка», ботанічний заказник загального значення, площею 70 га, розташований на території Лікарівської сільської ради (село Лікарівка). У заказнику збережено чимало видів рослин, занесених до Червоної Книги: ковила пухнастолиста, любка дволиста, сон чорніючий, пролісок, цибуля ведмежа, підсніжник, шафран.

Гордістю та окрасою регіону є Олександрійський кінний завод (територія того ж села Лікарівка), історію якого пов'язували з командувачем 1-ї Кінної армії Семеном Будьонним. З історичної довідки відомо, що завод заснований ще в 1933-34 роках на базі зернорадгоспу «Індустрія». В 1947 році тут нараховувалося 400 коней. Тоді ж було розпочато роботу по виведенню українського верхового коня, яка завершилась цілком успішно. Коні цієї породи стали широко відомі в світі після перемоги Івана Кізімова на Олімпійських іграх в Мехіко у 1968 році. «Він виступав там на десятилітньому коневі Іхорі з Олександрійського конезаводу», - пише І.Бобилев у книзі « Вітер у гриві».

Той славетний Іхор найкраще представив світові нову породну групу. Український верховий кінь - великий на зріст, гармонійного екстер'єру, легкий та вільний в рухах, надзвичайно слухняний. Це результат схрещування полукровок угорського походження з жеребцями тракененської та чистокровних порід. Найбільш цінне поголів'я в 80-х роках було зосереджено в Олександрійському та Дніпропетровському кінних заводах і збережено донині. У 2002 році знято художній фільм «Дикий табун», який з успіхом демонструвався на кіно- та телеекранах.

Однією із найбільш цікавих заповідних зон району є ландшафтний заказник «Велика і Мала Скелі», який знаходиться на території Протопопівської сільської ради і займає площу 15 га. Село розташоване в 15 км від міста Олександрія, в степовій місцевості на березі річки Інгулець. На території ландшафтного заказника «Велика і Мала Скелі» розташоване штучне озеро площею 1,5-2 га з унікальними лікувальними властивостями. Озеро утворилося внаслідок вибуху на кар'єрі. Очевидці стверджують, що звільнений вибухом струмінь води був настільки потужним, що за 10 хвилин глибочезний кар'єр було заповнено вщерть.

Як виявилося, підривники розкрили реліктове джерело води. Максимальна глибина озера - 80 метрів. Тут водиться дрібна риба, раки. За даними хімічного аналізу, озеро містить йодо-бромисту воду з родоном. Коли почалася Велика Вітчизняна війна, з перших же днів окупації німці почали вивозити воду з озера до Німеччини. Емпіричним шляхом люди дійшли висновку, що озерна вода лікує хвороби опорно-рухової системи, остеохондроз, ревматизм, відкладення солей, захворювання шкіри. Туристи з різних міст приїздять сюди не тільки відпочивати, але й на лікування.

Приваблює не тільки віруючих людей, а й допитливих туристів Березівський православний храм. У 1792-94 роках на кошти поміщика Йосипа Бржеського у селі Березівка збудовано сільську дерев'яну церкву на честь Йосипа Обручника, яку відвідав російський поет Афанасій Фет. Згодом храм згорів, і на його місці у 1901 році було побудовано цегляний. У воєнний період дзвінарню було розбито, але під час реставрації майстри частково повернули стінам та будівлі первинний вигляд. Поряд з храмом вже немає тих алей, по яких ходив Афанасій Фет, однак зберігся уламок гранітного обеліску з написом «Здесь покоится Йосиф Бржесский, умерший ... 1821 года в воздасте 86 лет». Храм діючий.

У Кіровоградському напрямку на відстані 20 км від Олександрії розташоване селище Нова Прага, де 1888 році проводилися військові маневри частин російської армії, на яких був присутній імператор Олександр ІІІ зі свитою. Земство відзначило цю подію, спорудивши меморіальну колону, на якій висічено назви частин, що брали участь у маневрах. Пам'ятник створено у 1888-93 роках за проектом італійського архітектора Бернардацці. Первозданний вигляд пам'ятки не збережено. В роки революції та громадянської війни верхня частина (куля з білого мармуру, прикрашена двоголовим орлом, що тримав у дзьобах вінець Слави) пам'ятники була знесена, а позолочені написи зтесані. У 20-х роках пам'ятку було відновлено - з червоної міді встановлено конусоподібну стелу. У 2000 році конусоподібну стелу з міді було викрадено, і до теперішнього часу пам'ятник залишається в такому стані.

У Новій Празі знаходиться і пам'ятний знак земляку, філософу-поету Семену Климовському. Його ім'я стало широко відомим завдяки авторській пісні «Їхав козак за Дунай», яка вже стала народною. Останнє місце проживання поета - село Припутні, що біля Нової Праги.

Фото - Р.К.С.

Читайте також:

Перепечатка материалов допустима только со ссылкой на РКС. Ссылка для традиционных СМИ — rks.kr.ua; гипер-ссылка для использования в онлайне — <a href="https://www.rks.kr.ua/">Новости Кировограда</a> (скопируйте и вставьте).

Уважайте чужой труд: все новости, опубликованные в РКС, проходят редакторскую правку. Иногда это просто исправление ошибок, но часто, чтобы придать новости читабельный вид, материал приходится переписывать с нуля. И даже в этом случае мы всегда указываем источник. Коллеги, ждем того же от вас. Спасибо.

Кто живет в Кировограде? Смотрите фотографии кировоградцев на сайте «Знакомства в Кировограде»
А еще можно посмотреть, что нового в кирнете

RSS