Кировоград. Портал

Кировоград — новости и сайты

Искать: Как искать?
Детальный поиск
Например:



Новости Кировограда

Чи шкодять уран і радон кіровоградцям?Чи шкодять уран і радон кіровоградцям?

Кіровоградська міська рада

У Кіровоградській міській раді відбулися громадські слухання „Про поточний стан іонізуючого випромінювання на території міста Кіровограда та шляхи мінімізації його впливу на здоров’я населення”.

В ньому взяли участь депутати міськради, екологи, представники громадськості міста, представники шахти „Інгульська” ДП „Східний гірничо-збагачувальний комбінат”. Слухання відбулися на підставі розпорядження Кіровоградського міського голови Володимира Пузакова, виданого за клопотанням громадської організації „Громадська варта”.

На думку голови громадської організації Сергія Злакомана, для привернення максимальної увагу до радонової проблеми в обласному центрі, а також проблем, пов’язаних із видобуванням уранової руди в Кіровограді треба, щоб до неї підключилися вся територіальна громада, міська рада, правоохоронні органи, екологічні та інші організації. Саме тому один із членів „Громадської варти” депутат міської ради Євген Дементов і вніс на розгляд міськради проект рішення ради щодо іонізуючого випромінювання в Кіровограді.

Сергій Злакоман особливо підкреслив, що метою діяльності „Громадської варти” не є закриття шахти „Інгульська”. Головне – знайти відповіді на питання, пов’язані з її діяльністю. Зокрема, на таке: наскільки безпечним буде видобування урану під містом? Поки що абсолютної впевненості, на думку голови громадської організації, в тому, що воно буде безпечним, немає. Вина за це лягає на ДП „СхідГЗК”, яке повинно було надати громадськості відповідні гарантії, що містили б певні розрахунки та були аргументованими. Але, на жаль, цього не було зроблено. Мова йде також про те, щоб змусити державну владу України, ДП „СхідГЗК” в повній мірі виконувати вимоги законодавства щодо захисту населення від впливу іонізуючого випромінювання.

На громадських слуханнях були обговорені всі зазначені питання, зокрема, йшлося про те, що заходи із зменшення техногенного навантаження на навколишнє природне середовище, які на сьогодні розроблені на шахті „Інгульська”, не забезпечують в повній мірі захист населення та довкілля від радіаційного впливу та пов’язаних із ним шкідливих чинників. Голова постійної профільної комісії Кіровоградської міської ради, лікар з майже 40-річним стажем, Віктор Мягкий аргументовано довів, що Кіровоград за смертністю від онкологічних захворювань вийшов на перше місце в Україні. Ми перегнали такі промислово розвинуті і екологічно небезпечні області, як Дніпропетровська і Донецька, залишили за собою за кількістю смертей від злоякісних утворень Севастополь, який чомусь займав за цим страшним показником перше місце. Наша смертність від раку на рівні 480 осіб на сто тисяч населення наполовину вища показників, зафіксованих на західних теренах держави. Віктор Мягкий назвав таку ситуацію «кіровоградським феноменом», який ніхто серйозно не досліджував. Він каже, що вбачає причину у різкому збільшенні захворювань на рак у діяльності уранового виробництва і радонової складової.

У свою чергу, головний інженер «Схід ГЗК» Віктор Пухальський наголосив у своєму виступі, що рівень гама–випромінювання на виробництві і в місті не перевищує природних фонових значень, а також запевнив, що шахта «Інгульська» виконує державне стратегічне замовлення і буде сприяти громаді у вирішенні екологічних проблем та в міру можливостей керівництво комбінату буде сприяти встановлення спеціального статусу Кіровограда.

Учасники громадських слухань обговорили і прийняли проект рішення. У ньому, зокрема, є такі пункти:

1. Зобов’язати виконавчий комітет Кіровоградської міської ради за участю постійних комісій ради, залучивши відповідні виконавчі органи ради та інші зацікавлені установи і організації, у місячний термін розробити і затвердити невідкладні першочергові заходи щодо захисту населення міста Кіровограда від впливу іонізуючого випромінювання.

2. Уповноважити міського голову підготувати та направити від імені міської ради звернення Президенту України та Прем’єр-міністру України щодо створення урядової комісії, до складу якої включити представників Мінпаливенерго, Мінприроди, МНС, МОЗ, Мін буду, МінЖКГ та Кіровоградської міськради, для вивчення та надання комплексного висновку щодо:

- впливу існуючого рівня іонізуючого випромінювання (перш за все від радонової складової) на здоров’я мешканців міста Кіровограда, особливо щодо онкологічних захворювань та його зміни у зв’язку із початком видобування урану безпосередньо під центральною частиною міста Кіровограда;

- можливих негативних наслідків для інженерної інфраструктури (дороги, комунікації, мости) та житлового фонду міста Кіровограда, у зв’язку з видобуванням урану вибуховим методом безпосередньо під містом;

- рівня забруднення навколишнього природного середовища у зв’язку із розширенням площі видобування та освоєння нових вищих горизонтів розробки, а також збільшенням існуючих радіоактивних відвалів гірничих порід;

- визначення джерел фінансування для подолання можливого настання вищезазначених негативних наслідків, враховуючи обмежені можливості міського бюджету;

- виконання відповідними місцевими органами виконавчої влади заходів щодо захисту людини від впливу іонізуючого випромінювання на території міста Кіровограда.

3. Уповноважити міського голову звернутись від імені міської ради до правоохоронних органів для проведення ними перевірки додержання вимог чинного законодавства при наданні погоджень гірничого відводу ДП „СхідГЗК”, а також при проведенні державної екологічної експертизи проекту розширення площі видобування уранової руди структурним підрозділом ДП „СхідГЗК” шахтою „Інгульська” (зокрема додержання ст.ст. 10 і 11 ЗУ „Про екологічну експертизу”).

4. Уповноважити міського голову підготувати і направити звернення від міської ради народним депутатам України від Кіровоградщини та на адресу Верховної Ради України щодо вирішення проблем соціально-економічного характеру, що пов’язані з проведенням урановидобування на території міста Кіровограда.

5. Доручити юридичному підрозділу виконавчих органів ради вивчити питання щодо можливості застосування судових процедур оскарження у відношенні надання погодження гірничого відводу без відповідного рішення Кіровоградської міської ради.

Фото — Р.К.С.

Теги новости:
радиация
уран
радон
шахта Ингульская
гамма-излучение
влияние на здоровье
онкология
статистика
медицинская статистика

Новости в тему:

Новости Кировограда: обсудить на кировоградском форуме

Перепечатка материалов допустима только со ссылкой на РКС. Ссылка для традиционных СМИ — rks.kr.ua; гипер-ссылка для использования в онлайне — <a href="https://www.rks.kr.ua/">Новости Кировограда</a> (скопируйте и вставьте).

Уважайте чужой труд: все новости, опубликованные в РКС, проходят редакторскую правку. Иногда это просто исправление ошибок, но часто, чтобы придать новости читабельный вид, материал приходится переписывать с нуля. И даже в этом случае мы всегда указываем источник. Коллеги, ждем того же от вас. Спасибо.

Кто живет в Кировограде? Смотрите фотографии кировоградцев на сайте «Знакомства в Кировограде»
А еще можно посмотреть, что нового в кирнете

RSS