Про реалії освіти у День знань
Кіровоградська правда
Про підготовку до нового навчального року, що відбувалася протягом літа, розповіла начальник обласного управління освіти і науки Ельза Лещенко (на фото).
- Ельзо Володимирівно, першого вересня учні приходять у всьому новому. А як щодо зовнішнього вигляду та інтер’єру наших шкіл?
- Назву такі факти. Завершуються роботи по ремонту системи опалення Заваллівської загальноосвітньої школи-інтернату, їдальні Олександрійської загальноосвітньої школи-інтернату, покрівлі навчального корпусу Олександрійського педагогічного коледжу ім.В.О.Сухомлинського, приміщення обласного загальноосвітнього навчально-виховного комплексу гуманітарно-естетичного профілю (гімназія-інтернат-школа мистецтв). На 20 серпня капітально відремонтовано 11 загальноосвітніх навчальних закладів, а це майже 65% від запланованого.
- Батьків хвилює, чи не мерзнутимуть діти взимку?
- Станом на 20 серпня завезено 52% від потреби у вугіллі. Установи освіти обласного підпорядкування, які опалюються від власних вугільних котелень, забезпечені твердим паливом на 39% від потреби на опалювальний період. Завершено ремонт 89 котелень (більше 80%), 53 систем опалення (86%) та покрівель (77%). Ці роботи профінансовано з обласного бюджету на суму 4808,2 млн. грн.
- Невже освіту стали краще фінансувати?
- Хочу зазначити, що коштів, передбачених в місцевих бюджетах на 2009 рік на виконання капітальних та поточних ремонтів, недостатньо для підготовки навчальних закладів до роботи в новому навчальному році та в осінньо-зимовий період. Фінансові можливості обмежені у Голованівському, Кіровоградському районах та Світловодську. Бюджетом Знам’янки взагалі не передбачені кошти на здійснення ремонтних робіт закладів освіти міста, поточні ремонти класів здійснюються виключно за рахунок батьківських коштів. Хіба це нормально?
- А тепер питання безпосередньо про науку. Зовнішнє незалежне оцінювання – 2009 чимось відрізнялося від минулорічного?
- Для участі у тестуванні в області було зареєстровано 10352 особи. У 2009 році кількість випускників шкіл, які забажали пройти ЗНО, зменшилася до 7552 осіб – 85 відсотків проти загальної кількості. У 2008 році такої молоді було 8871 чоловік (92 відсотки). Проте явка учасників від кількості зареєстрованих була значно вищою, ніж у 2008 році. А максимальну кількість балів (за шкалою від 100 до 200) з окремих предметів набрали 13 учасників тестування. Зокрема, Ольга Ласкурик, випускниця Долинської спеціалізованої загальноосвітньої школи № 3, набрала по 200 балів з математики та географії.
- Певно, і надалі Кіровоградщині буде ким пишатися? Як з обдарованими дітьми?
- Найбільше призерів обласних олімпіад мають школи Олександрії (107), Кіровограда (98), Світловодська (35), Новоукраїнського (19), Долинського (18), Гайворонського (11) районів. Інші райони – від 4 до 9 дипломів. Жодного диплому не здобули учні шкіл Вільшанського, Онуфріївського, Світловодського районів. Традиційними лідерами олімпіад є вихованці вчителів біології комунального закладу „Навчально-виховне об’єднання природничо-економіко-правовий ліцей – спеціалізована школа I-III ступенів № 8 – позашкільний центр” м.Кіровограда А.М.Кіріченко, Н.Б.Яковлевої, вчителів української мови та основ інформатики ліцею інформаційних технологій м.Олександрії Г.В.Кукурузи, В.І.Мельника, вчительки німецької мови навчально-виховного комплексу „Олександрійський колегіум – спеціалізована школа” Л.С.Яновської, вчителя французької мови спеціалізованої загальноосвітньої школи № 6 м.Кіровограда В.О.Чеховського. З року в рік кращими навчальними закладами області, які забезпечують розвиток здібних та обдарованих школярів, готують їх до участі в олімпіадах, є ліцей інформаційних технологій (58 дипломів) та навчально-виховний комплекс „Олександрійський колегіум – спеціалізована школа” (27 дипломів), спеціалізована загальноосвітня школа № 6 м.Кіровограда (15 дипломів).
- Зараз важко уявити навчання без сучасної техніки та доступу до Інтернету, а в багатьох школах бракує комп’ютерів. Прокоментуйте, будь-ласка, цю сферу навчання.
- На сьогодні навчальними комп’ютерними комплексами забезпечено 436 шкіл області, що становить більше 75 відсотків. Всього у загальноосвітніх навчальних закладах області встановлено 537 навчальних комп’ютерних комплексів, а це 6178 персональних комп’ютерів. За оперативними даними відділів освіти райдержадміністрацій, до мережі Інтернет підключено 181 загальноосвітній навчальний заклад області (більше 32 відсотків). На комп’ютеризацію та інформатизацію загальноосвітніх навчальних закладів області необхідно 120 навчальних комп’ютерних комплексів – це 840 персональних комп’ютерів.
Не забезпечені навчальними комп’ютерними комплексами 120 загальноосвітніх навчальних закладів області. У 2009 році кошти з державного бюджету на це не передбачені.
– Чи й цього року молодші школярі і вихованці дитсадків матимуть гаряче харчування?
– В області триразовим гарячим харчуванням забезпечені всі вихованці дитсадків. З січня по серпень поточного року середня вартість харчування на одну дитину у дитсадках області становила у місті – 8,1 грн (у відповідний період 2008 року – 6,53 грн), у селі – 5,8 грн (у відповідний період 2008 року – 4,46 грн). Безплатним харчуванням забезпечено 898 дітей пільгових категорій. Вартість харчування у загальноосвітніх школах коливається від 2,5 грн (Устинівський район) до 6,5 грн (Олександрійський район). Середня вартість харчування на одну дитину в день у школах області становить 3,8 грн.
На харчування учнів інтернатних закладів у 2009 році передбачено понад 16 млн. грн. Харчування одного вихованця у день у середньому коштує 27,2 грн., а у школі-інтернаті для дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків, – 26,5 грн. У порівнянні з 2008 роком у середньому у школах області збільшилося споживання дітьми м’яса, риби, молока та кисломолочних продуктів, сиру твердого, овочів, фруктів, соків. Хай і ненабагато, а все ж. На жаль, зменшено споживання деяких продуктів в школах окремих районів області, а саме: м’яса у Світловодському районі, у Знам’янці та Кіровограді (відповідно 40, 44 та 36 відсотків); риби - на 20 відсотків у Новоукраїнському районі; молока - на 17 відсотків у Маловисківському; сиру кисломолочного - на 64 відсотка у Бобринецькому районі. Крім того, значно менше у шкільному меню овочів, фруктів та соків у закладах освіти Бобринецького, Маловисківського районів, Кіровограді, Олександрії та Знам'янці. Причиною невиконання норм харчування учнів є недостатнє фінансування загальноосвітніх навчальних закладів, недостатній контроль органів управління освіти та керівників шкіл за організацією харчування. Зрозуміло, що навчання на дієтичному обіді не на користь дітям.
Ось із такими реаліями школи області вступають у новий навчальний рік. Бажаємо усім – вчителям, школярам, студентам, батькам терпіння, витримки, світлої й радісної дороги до знань.
Читайте також:
- Скільки коштує музична освіта у Кіровограді?
- Уперше за останні роки кількість першокласників виявилася більшою за кількість випускників
- Купувати шкільні підручники не варто?
- Скільки коштує «укомплектувати» першокласника-2009?
Обговорення на Кіровоградському форумі:
Фото — Focus.in.ua
- Теги новости:
- Эльза Лещенко
- образование
- школа
- детский сад
- бюджет
- ВНО
- экзамен
Новости в тему:
- У школах планують ввести плавання — Новини Кіровоградщини
- Кіровоградський ВНЗ, «застуканий» на хабарі, перевірятиме Міністерство — Новини Кіровоградщини
- Ученицям кіровоградських шкіл присуджено стипендії Президента — Новини Кіровоградщини
- Кіровоградщина: програма захисту від іонізуючого випромінювання — Новини Кіровоградщини
- Педагог з Кіровоградщини отримає від Верховної Ради 20 тисяч — Новини Кіровоградщини
Перепечатка материалов допустима только со ссылкой на РКС. Ссылка для традиционных СМИ — rks.kr.ua; гипер-ссылка для использования в онлайне — <a href="https://www.rks.kr.ua/">Новости Кировограда</a> (скопируйте и вставьте).
Уважайте чужой труд: все новости, опубликованные в РКС, проходят редакторскую правку. Иногда это просто исправление ошибок, но часто, чтобы придать новости читабельный вид, материал приходится переписывать с нуля. И даже в этом случае мы всегда указываем источник. Коллеги, ждем того же от вас. Спасибо.