Кировоград. Портал

Кировоград — новости и сайты

Искать: Как искать?
Детальный поиск
Например:Новости Кировограда

У Кіровограді розробляють пам'ятний знак для унікального скіфського похованняУ Кіровограді розробляють пам'ятний знак для унікального скіфського поховання

Кіровоградська обласна рада

А степ все світиться курганами... Можливо, невдовзі ці слова будуть викарбувані на постаменті пам'ятного знака, робота над встановленням якого на місці розкопок Литої могили активно ведеться в обласній раді.

15 вересня 2010 року голова обласної ради Микола Сухомлин вдруге за недовгий час скликав робочу нараду з питання установлення пам'ятного знака «Лита могила», до участі у якій запросив керівництво Знам'янського району та Трепівського сільського голову, а також задіяних на громадських засадах виконавців: відділ охорони культурної спадщини та управління культури і туризму облдержадміністрації, наукових співробітників обласного краєзнавчого музею та державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка, проектувальників, дорожників, лісівників, земельників. Важлива роль щодо реалізації задуму відведена керівникам ЗАТ «Кіровоградграніт» та Інгульської шахти ДП «СхідГЗК» - Юрію Кайдашу і Равілю Агліуліну.

Нагадаємо, що автор проекту і головний натхненник усього запланованого - заслужений архітектор України Віталій Кривенко.

Цього разу нараду було побудовано таким чином, щоб з'ясувати стан готовності у виконанні завдань, поставлених перед виконавцями головою обласної ради. З'ясовано, наприклад, що нарешті вдалося вирішити земельне питання - вилучення земельної ділянки буде компенсовано її власнику рівноцінною земельною ділянкою на території Трепівської сільської ради. Відповідні документи вже готові, справа за нотаріусом.

Архітектор проекту Віталій Кривенко представив ескізи кам'яної баби, яка вінчатиме верхівку кургану, наново насипаного на місці розкопок Литої могили, а також представив два варіанти тексту, вигравіювати який планується на постаменті пам'ятного знака. Уже незабаром ми зможемо дізнатися який з них буде затверджено.

Обговорено ще цілу низку суттєвих для продовження роботи виробничих моментів.

Нарада закінчилася, але запрошені ще довго не розходилися, призначаючи один одному час зустрічі, обмінюючися проектними матеріалами, домовляючися про напрямки співпраці з вирішення того, чи іншого питання щодо побудови пам'ятного знака.

Споглядаючи за учасниками наради, можна з упевненістю сказати - невдовзі кіровоградці і гості Кіровоградщини зможуть, затамувавши подих, доторкнутися до овіяної легендами минувшини: постояти у підніжжя однієї з найдавніших пам'яток скіфської культури Північного Причорномор'я, відвідати місця єдиного відомого на сьогодні скіфського царського поховання, датованого другою половиною VII - початком VI ст. до н.е.

Довідка. Мельгунівський курган (Лита Могила) — скіфський царський курган II пол. VII ст. до н. е. Розкопаний у 1763 році біля села Копані Знам’янського району Кіровоградської області. Роботи проведені за вказівкою генерала-губернатора Новоросійської губернії О.Мельгунова. Додатково досліджувався В.Ястребовим (1892) та Н.Бокій (1989). Відомості про розкопки уривчасті та суперечливі. Висота кургану - близько 10,5 м. На вершині знайдена кам’яна баба. Насип складався з перепаленого грунту, у якому виявлені залишки переплавлених металів, горілих кісток, каміння, землі та глини, змішаних з вуглинами. На глибині 2 м під кам’яними плитами знайдені залізний меч з окутим золотом руків’ям та вкритими золотою платівкою дерев’яними піхвами, прикрашеною зображеннями фантастичних тварин у передньосхідному стилі, срібні деталі від асірійського палацевого табурету, золота діадема, 17 масивних золотих платівок з зображенням орла з петлями на звороті, платівки з зображеннями мавп, птахів, бронзова застібка з голівками левів на кінцівках, 40 бронзових наконечників стріл та ін. Речі не мали слідів вогню. Пам’ятка має видатне значення, оскільки це єдиний відомий на сьогодні скіфський царський курган того часу в Північному Причорномор’ї.

Теги новости:
достопримечательности Кировоградщины
краеведение
история Украины
памятник
Николай Сухомлин
Виталий Кривенко
Юрий Кайдаш

Новости в тему:

Новости Кировограда: обсудить на кировоградском форуме

Перепечатка материалов допустима только со ссылкой на РКС. Ссылка для традиционных СМИ — rks.kr.ua; гипер-ссылка для использования в онлайне — <a href="https://www.rks.kr.ua/">Новости Кировограда</a> (скопируйте и вставьте).

Уважайте чужой труд: все новости, опубликованные в РКС, проходят редакторскую правку. Иногда это просто исправление ошибок, но часто, чтобы придать новости читабельный вид, материал приходится переписывать с нуля. И даже в этом случае мы всегда указываем источник. Коллеги, ждем того же от вас. Спасибо.

Кто живет в Кировограде? Смотрите фотографии кировоградцев на сайте «Знакомства в Кировограде»
А еще можно посмотреть, что нового в кирнете

RSS