Кировоград. Портал

Кировоград — новости и сайты

Искать: Как искать?
Детальный поиск
Например:Новости Кировограда

Олександр Дануца: Олександр Дануца: "Боюся, що демократія в Україні ніколи не досягне американських стандартів"

весь Кировоград

Останні події в Кіровоградській міській раді (КМР) дають підстави вважати, що в Кіровограді змінилися не лише виконавча влада, але і співвідношення сил у депутатському корпусі. В програші виявилася колишня демократична більшість, причому не без активної участі фракції НУНС. Тож гостем політичної тусовки став голова фракції НУНС в міській раді, голова міської організації Олександр Дануца.

Олександре, ви нещодавно повернулися зі Сполучених Штатів Америки, де знайомилися з діяльністю органів місцевого самоврядування. Як політика впливає на життєдіяльність американських місцевих громад?

Там вплив політики відчувається лише під час виборної кампанії, а на діяльність органів самоврядування вона практично не впливає, особливо на місцевому рівні. Мені доводилося зустрічатися з мером столиці штату Міссісіпі, де 80% населення складають темношкірі американці. Таке співвідношення і в муніципалітеті, куди обирають лише сімох депутатів, представників виборчих округів. У них майже не буває випадку, коли рішення приймаються більшістю голосів. Вони постійно узгоджують позиції і виписують такий проект рішення, яке задовольняє всіх. У них абсолютно інша система формування виконавчих органів влади. На виборах люди обирають не лише членів муніципалітету і мера, але одночасно і шерифа, суддю, керівників відділів охорони здоров'я чи освіти, депутатів у представницькі органи штату, депутатів у федеральні органи. А якщо це відбувається одночасно з президентськими виборами, то і президента країни.

І яким досвідом ви збагатилися, виходячи з такої маси інформації?

Взяти можна багато чого, особливо у плані організації виборів, партійного висування, але боюся, що демократія в Україні ніколи не досягне американських стандартів.

Звідки такий песимізм?

Їхні вибори - це передусім абсолютна довіра до свідомості виборця з боку держави і навпаки. Там практично відсутній контроль за ходом голосування, відсутня навіть система жорсткої реєстрації виборців. Контроль існує лише на стадії обрахування результатів, коли можливі технічні збої.

Тоді повернемося до наших сумних справ. Що сталося з демократичною коаліцією в Кіровоградській міській раді?

Це дитя виявилося мертвонародженим. Наші колеги почали голосувати не за форматом коаліційної угоди і врозріз з домовленостями і рішеннями, прийнятими радою коаліції. З часом таких порушень домовленостей з боку БЮТ ставало все більше, але ми намагалися до кінця залишатися вірними домовленостям. Яскравий приклад - прийняття рішень за програмами розвитку галузі охорони здоров'я. Існувала офіційна програма, яку можна назвати програмою закупок, і альтернативна програма голови профільної комісії Віктора Мягкого. БЮТ пообіцяв підтримати цю програму, але насправді за допомогою членів комісії, депутатів від БЮТ, Мягкого зняли з посади голови постійної комісії, а потім і більшість фракції проголосувала проти його програми.

Те саме і в питанні про персональний склад виконавчого комітету. В коаліційній угоді зафіксована норма про підтримку кандидатур союзників, і ми постійно підтримували вибір БЮТ і по секретарю, і по першому заступникові, і по інших кадрових питаннях. Але коли ми хотіли замінити одного члена виконавчого комітету від «Нашої України» на іншого, то союзники нас просто кидали, вибачте за специфічне слово.

Можливо, вони не хотіли голосувати тому, що в пакеті змін до персонального складу виконкому страждала їхня квота?

Можливо, але спочатку ніякого пакету не було. Нам удалося створити проект рішення по виконкому, в якому була передбачена лише одна - наша - рокіровка і більше ніяких змін. Навіть незважаючи на те, що інші політичні сили цілком справедливо наполягали на дотриманні квотного принципу формування персонального складу комітету, БЮТ нас не підтримав, тому на останньому засіданні з'явився пакет, причому я пропонував свій варіант, а розширену версію змін до виконкому запропонував міський голова. Після голосування змінилося лише те, що БЮТ втратив більшість, але у них залишилося 4 представники, так що ми просто наблизилися до пропорційного представництва у виконавчому комітеті ради.

Як би там не було, але синхронне голосування “Нашої України" і фракції Партії Регіонів дозволяє говорити про утворення нової коаліції чи більшості яка здатна забезпечити результативне голосування. Це надовго?

Я абсолютно не виключаю, що в КМР може з'явитися нова коаліція, наприклад, БЮТ і ПР, але я не бачу нашу фракцію в складі будь-якої нової коаліції. Стосовно більшості, то ми будемо в тій більшості, якою б вона не була, яка буде голосувати за питання поліпшення життя громадян. Інша більшість нас просто не цікавить. Нагадаю, що і міським головою Пузаков став завдяки БЮТ, але потім він став для них ворогом.

Навіть якщо і так, Партія Регіонів для «Нашої України» теж залишається опонентами. Як це узгоджується?

Потрібно розділяти життя і політику. Ідеологічно ми були і залишаємося противниками, в усякому разі на нинішньому етапі, доки вони не змінять погляд на багато речей - НАТО, розвиток територій чи мовні питання. Насправді ідеологічних розбіжностей на місцевому рівні майже немає, якщо ми не почнемо перейменувати вулиці, але і тут можливі розумні компроміси. Проте коли мова йде про питання життєдіяльності міста, то які можуть бути ідеологічні розбіжності? До чого тут державна мова чи НАТО, якщо йдеться про ремонт доріг чи покрівель? Мова може йти лише про практичний результат. Все, крапка.

А як же справа сотого округу, за яку ви боролися особисто?

Тут усе абсолютно просто. Справа вже перебуває у суді. Сьогодні ніхто не має права тиснути на суд. Тому мені лише хочеться сподіватися, що рішення суду буде справедливим.

Кажуть, що спроба зняти з посади секретаря КМР Мишериченка була розрахована на заміну його вами...

Про це кажуть ті, хто хоче стати секретарем ради, більше, ніж будь-хто.

А хто?

Можливо, і партнери по демократичній коаліції. Я хочу розділити питання на дві частини. З Русланом Валерійовичем як людиною у мене нормальні стосунки. Але як депутата, керівника фракції, його робота мене не задовольняє. Не задовольняють якість роботи постійних комісій, деякі з них довгий час перебувають без голів, нерегулярність засідань, а це прямі функції секретаря ради. Багато питань до нього і у плані підготовки сесійних засідань, хоча б і сумно відомого засідання від 28 грудня минулого року. Тому коли на сесії виникло це питання, ми його підтримали, знову ж таки лише в плані поліпшення організації діяльності ради. Питання не набрало більшості, не вистачило всього одного голосу, і саме це підкреслює серйозність претензій депутатських фракцій до Руслана Мишериченка, секретаря Кіровоградської міської ради.

Ви особисто і фракція НУНС до сьогодні вважаєте Пузакова нелегітимним міським головою?

Ми фактично і відрізняємося від інших фракцій унікальною позицією по Пузакову. Наша думка, що міський голова зайняв посаду не зовсім легітимне – не змінилася. Свого часу ми довго переконували БЮТ у помилковості позиції підтримки Володимира Тихоновича, але Тимошенко дала добро, і вони пішли на цей крок. З того часу ми постійно говоримо про опозицію до Пузакова, але це ніяк не стосується життєво необхідних рішень. Ми повинні вирішувати проблеми, а не звалювати на міського голову провину за них. Якщо ініціативи і діяльність міського голови спрямовані на благо міста - ми його підтримаємо. Ми проти гасла, - чим гірше міському голові, тим краще нам, але там, де він помиляється, ми не підтримаємо ніколи. Простіше кажучи, в опозиції до мешканців ми не будемо.

Роз'ясніть чисто теоретичний момент. Наскільки справедливим є те, що міського голову обирають люди, тобто виборці, а зняти його з посади можуть депутати?

Це несправедливо, але це запитання до законодавця. До честі Пузакова. Він поставив на голосування питання про недовіру міському голові, як того вимагали деякі фракції, але воно не набрало необхідної кількості голосів.

Спостерігаючи за розвитком подій, журналісти відзначають просто неймовірну здатність депутатів міської ради до багатоходових комбінацій. І де тільки вчилися?

Якщо так, то це свідчення якості кіровоградської політики. Чесно кажучи, краще такі хитрі ходи, ніж мордобій і кидання тортів чи яєць в сесійній залі. Ми вчимося шукати компроміси і підходити до розв'язання проблем не з позиції сили, а розуму. В цьому ж ряду лежить і питання вилучення з земельного рішення зелених зон і парків. Я думаю, що це надзвичайно складний політичний компроміс, адже за цим, очевидно, стояли небуденні люди і немалі інтереси. Ми виключили з рішення порушення, на які вказувала прокуратура, і за це хочу зробити комплімент саме їй, адже прокурор повівся не як обвинувач, а як адвокат і захисник інтересів кіровоградців. Однак дивно, що ті, хто найбільше кричав за відміну всього рішення не голосували. Звичайно, це не всі спірні пункти, але тепер прокуратура буде їх відміняти в суді, зате своє право на землю реалізують тисячі людей.

Сергій Полулях, газета "Кіровоградська правда"

Теги новости:
НУНС
БЮТ
коалиция
Александр Дануца
Руслан Мишериченко
интервью

Новости в тему:

Новости Кировограда: обсудить на кировоградском форуме

Перепечатка материалов допустима только со ссылкой на РКС. Ссылка для традиционных СМИ — rks.kr.ua; гипер-ссылка для использования в онлайне — <a href="https://www.rks.kr.ua/">Новости Кировограда</a> (скопируйте и вставьте).

Уважайте чужой труд: все новости, опубликованные в РКС, проходят редакторскую правку. Иногда это просто исправление ошибок, но часто, чтобы придать новости читабельный вид, материал приходится переписывать с нуля. И даже в этом случае мы всегда указываем источник. Коллеги, ждем того же от вас. Спасибо.

Кто живет в Кировограде? Смотрите фотографии кировоградцев на сайте «Знакомства в Кировограде»
А еще можно посмотреть, что нового в кирнете

RSS