Три запитання з приводу щеплень
Народне слово
Щеплення - річ не з приємних, тому в чергу за ними не шикувалися і раніше, а після смерті підлітка в Донецькій області взагалі розгорнулася противакцинна кампанія. Почали ширитися чутки не на користь цього поки що єдиного способу боротьби із небезпечними інфекційними хворобами та попередження епідемій. Незважаючи ні на що, щороку, і минулий рік не став винятком, щеплення отримують близько трьохсот тисяч жителів області. Це спонукало нас з'ясувати всі "за" і "проти" імунізації у завідувача епідеміологічного відділу обласної санепідстанції Тамари Ланкмілєр.
- Тамаро Володимирівно, проти яких хвороб застосовують щеплення і наскільки воно важливе?
- До щеплень удаються проти десяти небезпечних інфекційних хвороб: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, правця, кашлюку, кору, краснухи, епідемічного паротиту, а в останні роки ще й гепатиту В та гемофільної інфекції. Багатьом здається, що деякі з цих хвороб зустрічаються рідко, тому немає потреби убезпечуватися від них. Але все це тільки видимість благополуччя, яке присипляє нашу пильність. Дійсно, завдяки вакцинації, порівняно з 50-60 роками минулого століття, деякі хвороби вдалося приборкати, але антипропаганда щеплень може повернути нас назад у минуле. До того ж все пізнається у порівнянні. Здавалося б, у нас майже не хворіють на кір і краснуху, однак серед європейських країн ми маємо найвищу захворюваність. Це й викликало занепокоєння Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), котра в минулому році ініціювала проведення в Україні імунізації населення проти цих хвороб і закупила потрібну вакцину.
- Але благі наміри ВООЗ перекреслив нещасний випадок у Краматорську Донецької області, коли після щеплення помер хлопець. Після цього люди масово почали відмовлятися від вакцинації. Чи дійсно є підстави боятися щеплень?
- Цей випадок вивчали ряд комісій, у тому числі міжнародні експерти здоров'я, які дійшли висновку, що смерть хлопця пов'язана з щепленням хіба що в часі. Ймовірно, він помер від токсичного шоку, спричиненого інфекційною хворобою зі швидким перебігом. Свідчення того, що вакцина тут ні до чого, - нормальне самопочуття інших шести щеплених із цього ж флакона (кожен флакон з вакциною був розрахований на кілька доз. - Авт.).
Однак батькам слід знати, що, перш ніж робити дитині щеплення, лікар повинен врахувати, чи вона не хвора, особливо на інфекційні захворювання. В окремих випадках після щеплення у дітей може спостерігатися підвищена температура, набряки або покрасніння. Це нормальна реакція організму, але медичним наглядом нехтувати не варто.
У тих, хто сумнівається в якості безкоштовних вакцин, закуплених державою, сьогодні є вибір. Вони можуть самостійно придбати в аптеці комбіновані вакцини бельгійського виробника. Однак коштує така вакцина не дешево - приблизно 280 гривень і є поки що не у всіх аптечних мережах.
Придбати її можна тільки за рецептом лікаря-педіатра. Для цього також треба взяти у кабінеті щеплень сумку-холодильник. Купувати вакцину слід тільки в день застосування, про що повинен посвідчувати чек з датою і часом придбання. Робити щеплення потрібно тільки в поліклініці.
- З дитячими щепленнями все зрозуміло, їх проводять згідно з планом. А які щеплення повинні отримувати дорослі?
- Людина повинна робити щеплення протягом усього життя. Крім отриманих у дитячому віці проти туберкульозу, кору, краснухи та інших, дорослим необхідно робити через кожні десять років, до шістдесятирічного віку, щеплення проти правця і дифтерії. Після шістдесяти років - проти правця. Не треба ці хвороби недооцінювати. Щоб захворіти на правець, якщо ви не щеплені, достатньо однієї подряпини і потрапляння у неї збудника і бруду. Так, у 2005 році від цієї хвороби помер житель Новгородки, а у 2007-му - кіровоградець. Обох можна було б врятувати, якби вони вчасно звернулися за медичною допомогою. Те ж саме з дифтерією. Через нехтування щепленнями в дев'яностих роках минулого століття в Україні були значні спалахи цієї хвороби серед дорослого населення. Багато людей померло, зокрема і в нашій області. За останній час завдяки вакцинації кількість захворювань вдалося зменшити від ста за рік до трьох випадків протягом останніх п'яти років.
Розмовляла Наталя Кравченко
Читайте також:
- Чи варто робити щеплення? Коментар заступника головного лікаря санепідстанції
- Щеплень проти кору і краснухи в Україні не робитимуть. Чим спричинене це рішення?
Обговорення на Кіровоградському форумі:
- Щеплення. Робити чи ні?
- Теги новости:
- медицина
- вакцинация
- прививки
- инфекционные заболевания
- Тамара Ланкмилер
- На Кировоградщине из-за врачебной халатности умерла женщина (видео) — Комсомольская правда
- До перинатального центру у Кіровограді братимуть не лише з патологіями — Гречка
- На Кіровоградщині госпіталізовано більше 200 хворих на грип — весь Кіровоград
- На Кіровоградщині порушено кримінальну справу проти лікаря — Новини Кіровоградщини
- Лікарня у Світловодську мало схожа на медичний заклад — Коментарі: Кіровоград
Новости в тему:
Перепечатка материалов допустима только со ссылкой на РКС. Ссылка для традиционных СМИ — rks.kr.ua; гипер-ссылка для использования в онлайне — <a href="https://www.rks.kr.ua/">Новости Кировограда</a> (скопируйте и вставьте).
Уважайте чужой труд: все новости, опубликованные в РКС, проходят редакторскую правку. Иногда это просто исправление ошибок, но часто, чтобы придать новости читабельный вид, материал приходится переписывать с нуля. И даже в этом случае мы всегда указываем источник. Коллеги, ждем того же от вас. Спасибо.