Кировоград. Портал

Кировоград — новости и сайты

Искать: Как искать?
Детальный поиск
Например:Новости Кировограда

У Кіровограді тривають дискусії навколо проекту будівництва сміттєпереробного заводуУ Кіровограді тривають дискусії навколо проекту будівництва сміттєпереробного заводу

Кіровоградська правда

Екологія: хто ми на землі?

Реалізація проекту спорудження в області сміттєпереробних заводів за піролізними технологіями перебуває на етапі проходження наукових експертиз, після чого за справу візьмуться проектанти. Цій темі були присвячені громадські слухання, що відбулися в селищі Новому, неподалік якого виділена ділянка землі для розробки проекту.

За великим рахунком громадські слухання повинні були б проходити в селі Обознівка, адже юридична адреса заводу розташована на території сільської ради. Але частина громади селища Нового переконана, що завод нестиме безпосередню екологічну загрозу їхньому населеному пункту. Вони і стали ініціаторами слухань, мету яких голова селищної ради Олег Литвиненко визначив як можливість «отримати вичерпну інформацію, достатню для формування громадської думки». Забігаючи наперед, скажемо, що більшість присутніх (а їх було близько 60 осіб від 10-тисячної громади), була не надто зацікавлена в отриманні достовірної інформації.

Нагадаємо, що ідея будівництва в області кількох сміттєпереробних заводів належить представнику ЮНЕСКО, відомому кіровоградському підприємцю, директору ПП «Житлобуд» Віктору Шмідту. Криза переробки сміття в усьому світі вимагає нового підходу для вирішення цієї проблеми, зокрема світ переорієнтовується на спорудження сміттєпереробних заводів за екологічно безпечними піролізними технологіями. При цьому процес переробки передбачає безкисневе миттєве розкладання маси, яку завантажують у піролізну піч, за рахунок тиску і високої температури. Фактично маємо ефект перетворення речовини на молекулярні складові, що дозволяє утилізацію сміття перетворити на видобуток промислової продукції. Зокрема цей завод, потужністю 200 тисяч тонн на рік, дозволить отримувати 70 тисяч кубометрів газу для використання в місцевих котельних, 20 тисяч тонн основи для виробництва будівельних матеріалів, теплову і електричну енергію, яку дуже просто використовувати хоча б і для опалення селища чи застосовувати в промислових обсягах для вирощування овочів у теплицях. Окрім усього, це прямі інвестиції на сотні мільйонів гривень, створення не менше 300 високооплачуваних робочих місць, значні відрахування до місцевих бюджетів, реалізація програм розвитку соціальної інфраструктури і, нарешті, налагодження цивілізованої системи збирання і транспортування сміття в місті.

Цілком зрозуміла тривога частини новенців за можливі негативні екологічні наслідки діяльності заводу, адже селище ніколи не було «обділене увагою» з боку екологічно проблемних підприємств, таких як ливарний завод, асфальтний завод, завод кісткового борошна. Але аргументація противників будівництва заводу, навіть депутатів селищної ради, була побудована лише на емоціях, вони не намагалися розібратися в суті проблеми.

Зазначимо, що ініціативна група вже начебто провела збір підписів проти будівництва заводу. І хоча громадські слухання та резолюція мають лише інформаційний, а не обов’язковий характер, все ж потрібно прислухатися до думки фахівців, хоча і враховувати побажання населення.

На громадських слуханнях було достатньо фахівців, які представляли міські і обласні служби. Вони висловилися за необхідність побудови поблизу Кіровограда сміттєпереробного завода, оскільки місто не справляється ні з утилізацією, ні зі збиранням та зберіганням сміття. Вони наголошували, що проектні значення викидів в атмосферу не йдуть у жодне порівняння з автомобільними викидами та просто смертельними дозами отруйних речовин, які постійно забруднюють землю і повітря в районі Завадівського полігону твердих побутових відходів, де вже накопичено 5 мільйонів тонн сміття, яке поступово розкладається. Те саме маємо і під час горіння сотень несанкціонованих звалищ, які розкидані на території області. Проте потрібно зважати на думки мешканців, а серед них були і такі, які мали раціональне зерно. Зокрема, депутат селищної ради Боршуляк пропонував вивчити досвід діяльності подібних заводів та розглянути можливість побудови заводу трохи далі від селища. Основним аргументом противників заводу була відстань від підприємства до психіатричної лікарні, яка начебто менша, ніж необхідні 500 метрів, хоча насправді до паркану лікарні не менше 800 метрів, чого, за умов гарантії екологічної і санітарної безпеки виробництва, більш, ніж достатньо. Цікаво, що практично на території психіатричної лікарні розташована АЗС, що, враховуючи специфіку контингенту лікарні, набагато небезпечніше, ніж спорудження сміттєпереробного заводу.

Особливо варто виділити виступ помічника міського голови Кіровограда О.Макієнка, який фактично висловився проти будівництва заводу, і не лише тут, але і в районі Завадівки. На його думку, достатньо збудувати на звалищі лінію для сортування ТПВ, чим зараз займаються бомжі, і питання утилізації сміття буде вирішене. Ми поцікавилися думкою міського голови Кіровограда Володимира Пузакова: «Це особиста думка людини. Я вважаю, що будівництво сміттєпереробного заводу нам потрібне, як повітря, але необхідно врахувати всі можливі ризики і думку громади».

За будівництво заводу висловився і сільський голова Обознівки О.Мехальський. За його словами, територію сільської ради просто завалюють сміттям, причому не хто інший, як мешканці селища Нового. Його твердження якнайкраще ілюструє санітарний стан посадок в районі повороту на селище Нове. Такий стан околиць практично усіх наших населених пунктів і так буде доти, доки ми не перейдемо на європейську систему збирання і утилізації сміття.

Сергій Полулях, фото - Р.К.С.

Читайте також:

Фото — Р.К.С.

Теги новости:
переработка мусора
утилизация отходов
мусороперерабатывающий завод
Виктор Шмидт
поселок Новый
экология
городская свалка
Завадовка

Новости в тему:

Новости Кировограда: обсудить на кировоградском форуме

Перепечатка материалов допустима только со ссылкой на РКС. Ссылка для традиционных СМИ — rks.kr.ua; гипер-ссылка для использования в онлайне — <a href="https://www.rks.kr.ua/">Новости Кировограда</a> (скопируйте и вставьте).

Уважайте чужой труд: все новости, опубликованные в РКС, проходят редакторскую правку. Иногда это просто исправление ошибок, но часто, чтобы придать новости читабельный вид, материал приходится переписывать с нуля. И даже в этом случае мы всегда указываем источник. Коллеги, ждем того же от вас. Спасибо.

Кто живет в Кировограде? Смотрите фотографии кировоградцев на сайте «Знакомства в Кировограде»
А еще можно посмотреть, что нового в кирнете

RSS