Розташовані на березі Інгулу будинки врятують від підтоплення
Вечірня газета
Донедавна чимало кіровоградців, які мешкають поблизу Інгулу (переважно в приватному секторі), потерпали від підтоплення їхніх будинків і обійсть. Нині їх стало менше, а незабаром усі прибережні містяни нарешті позбудуться того клопоту завдяки завершенню очищення річища Інгулу в межах Кіровограда від намулу.
Саме остаточному розв’язанню цієї "водної" проблеми була присвячена виїзна нарада, що провів минулої п’ятниці міський голова Володимир Пузаков, а саме розчищенню Інгулу від мосту на вулиці Кірова до села Первозванівки. На одній із ділянок, де тривають роботи, і зібралися керівники міських, обласних управлінь та організацій, відповідальні за розчищення головної водної артерії міста, та представники ДП "СхідГЗК" й шахти "Інгульська" ДП "СхідГЗК".
Учасники зустрічі оглянули вже розчищену ділянку Інгулу й обговорили ті проблеми, які виникають із подальшим звільненням ріки від намулу. Однак перед тим, як ітиметься про ці плани, слід повернутися в не таке вже й далеке минуле, аби з’ясувати, чому ж тихий Інгул став винуватцем підтоплення чотирьох відсотків території Кіровограда. Із 1974 року в місті було розпочато реалізацію проекту вирівнювання річища Інгулу, бетонування у центральній частині міста його берегів. Через це джерела й підземні води, які століттями живили річку, почали "живити" підвали будинків і перетворювати ґрунт у місцях природного (і засипаного тепер землею) річища на постійно зволожену поверхню. Цього могло б і не статися, якби проект вирівнювання річища та побудови необхідних для його нормального функціонування гідротехнічних споруд було реалізовано повністю. А так як половину із запланованого так і не збудували, то результатом місцевої "будови сторіччя" стало підтоплення частини центру міста. Інша причина цього явища – замулення ріки від мосту на вулиці Кірова й до села Первозванівки. Унаслідок цього колись двометрової глибини ріка перетворилася на струмок завглибшки з півметра, швидкість течії якої зменшилася із 1,50 – 1,60 метра за секунду до 0,1 метра. Значне уповільнення течії стало причиною ще швидшого замулення ріки, унаслідок чого вона вже не могла приймати у своєму річищі той обсяг води, який виникав унаслідок танення снігів, випадання дощу тощо.
Звідси – її розлиття, затоплення обійсть, погребів, заболочування місцевості. Із цією катастрофічною ситуацією боротьбу розпочали 2004 року, після прийняття чотирирічної програми з розчищення ріки, кошти на реалізацію якої вирішено було спрямувати з державного та міського бюджетів.
Хоча нині вже 2009 рік, та Інгул у межах міста звільнено від намулу лише на ділянці довжиною 5,7 кілометра із необхідних 10,6 кілометра. Однією із причин невиконання програми в установлені терміни була позиція шахти "Інгульська" ДП "СхідГЗК", яка має під Інгулом штрек довжиною 1,4 кілометра. Керівництво шахти й Східного гірничо-збагачувального комбінату донедавна доводило, що зняття намулу спровокує потрапляння у штрек річкової води, тому й не погоджувалося на розчищення (не поглиблення, а саме розчищення) річища Інгулу. Однак нині позиція гірників змінилася. Вони згодні провести на ділянці ріки над шахтою її розчищення, як тільки-но надійдуть висновки із наукової харківської установи стосовно моделювання водопритоку у виробки шахтного поля Мічуринського родовища внаслідок розчищення русла річки Інгул згідно із робочим проектом "Розчищення річки Інгул на ділянці від мосту на вулиці Кірова до села Первозванівки".
Члени комісії, присутні на виїзній нараді, дійшли висновку про необхідність проведення підготовчих робіт для часткової заміни труб водогінної та каналізаційної систем, що перетинають річку, та необхідність опустити їх нижче від рівня річища. Слід також після збирання врожаю місцевими мешканцями на городах, які ті самовільно створили на прибережній водозахисній смузі Інгулу, на законних підставах оголосити водозахисною територію. Задля якнайшвидшого завершення розчищення Інгулу вирішено підготувати звернення щодо виділення коштів для продовження цих робіт з обласного природоохоронного фонду.
Однією зі складових реалізації програми розчищення Інгулу в межах Кіровограда є й розчищення обвідного каналу річки Інгул навколо парку імені Пушкіна. Задля ознайомлення на місці із приблизним обсягом робіт у парку разом із журналістами побували міський голова Володимир Пузаков, начальник управління з питань надзвичайних ситуацій Кіровоградської міської ради Сергій Коваленко та начальник обласного виробничого управління меліорації і водного господарства Юрій Топузов. З ініціативи міського голови там відремонтовано місток, яким можна пройти у парк-острівець, звільнено від дикорослих рослин центральний майданчик парку.
- Теги новости:
- Ингул
- очищение русла
- подтапливание
Новости в тему:
- Сколько стоит спасти Ингул? — Украина-Центр
- Где купаться в Кировограде? — Утренний город
- Жінка втопила свого хресника у день його народження і втопилася сама — ГУ МНС у Кіровоградській області
- Троє людей загинуло на водоймах Кіровоградщини тільки за один день — ГУ МНС у Кіровоградській області
- Кіровоградців запрошують долучитися до очищення Набережної — весь Кіровоград
Перепечатка материалов допустима только со ссылкой на РКС. Ссылка для традиционных СМИ — rks.kr.ua; гипер-ссылка для использования в онлайне — <a href="https://www.rks.kr.ua/">Новости Кировограда</a> (скопируйте и вставьте).
Уважайте чужой труд: все новости, опубликованные в РКС, проходят редакторскую правку. Иногда это просто исправление ошибок, но часто, чтобы придать новости читабельный вид, материал приходится переписывать с нуля. И даже в этом случае мы всегда указываем источник. Коллеги, ждем того же от вас. Спасибо.