Кировоград. Портал

Кировоград — новости и сайты

Искать: Как искать?
Детальный поиск
Например:Новости Кировограда

ЗНО-2010: питань не меншаєЗНО-2010: питань не меншає

Вечірня газета

Випускників одинадцятих класів цьогоріч на Кіровоградщині – трохи більше семи тисяч. Не всі вони візьмуть участь у зовнішньому незалежному оцінюванні (ЗНО), яке не є обов’язковим етапом у їхньому житті. Пройти тестування мають лише охочі вступити до вищих навчальних закладів. Таких на даний час в області – дев’ять тисяч (нинішні одинадцятикласники разом з випускниками минулих років). На абітурієнтів вищі навчальні заклади вже давно активно "полюють". Випускників шкіл буде набагато менше, аніж спроможні "проковтнути" ВНЗ. А нестача студентів – це реальна загроза скорочення посад викладачів.

Другого червня в Україні розпочнеться зовнішнє незалежне оцінювання. Як і в попередні роки, моніторинг його перебігу здійснюватимуть представники громадянської мережі "Опора", яка за підтримки Фонду "Відродження" розпочала реалізацію нового проекту "Інформаційна кампанія "Прозорий вступ–2010". Мета програми – широке оприлюднення особливостей цьогорічної вступної кампанії до вищих навчальних закладів. Під час її реалізації заплановано проведення "круглих столів", прес-конференцій, зустрічей з батьківськими комітетами та здійснення громадського спостереження за процесом тестування.

14 травня в міській раді в межах реалізації проекту відбувся "круглий стіл" "Особливості вступної кампанії до ВНЗ 2010 року: переваги й недоліки". Участь у ньому взяли регіональний координатор проекту Любов Лук’янцева, перший проректор обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського Антоніна Кендюхова, відповідальна за тестування на Кіровоградщині, представники ЗМІ та громадськості.

Насамперед, Антоніна Анатоліївна високо оцінила співпрацю з членами громадських організацій під час інформаційних кампаній стосовно особливостей проведення ЗНО та їхню роль у недопущенні порушень при тестуваннях. А також вказала на те, що саме листи від громадських організацій у Міністерство освіти і науки України на початку року переконали освітянських чиновників не відміняти ЗНО, як це планували зробити в міністерстві.

Антоніна Кендюхова й Любов Лук’янцева повідомили, що нинішні випускники та інші особи, що мають намір розпочати штурм вишів, під час ЗНО та вступної кампанії зіштовхнуться з низкою нововведень. Наприклад, кількість пунктів тестування порівняно з попереднім роком зменшено. У Кіровоградській області – із 39 до 25. Здійснено це задля звільнення колективів загальноосвітніх навчальних закладів від непритаманних їм турбот. Однак, запевнила перший проректор, це скорочення не позначиться негативно на тих, хто писатиме тести. Місця для пунктів тестування вибрано так, щоби кожен охочий пройти ЗНО мав подолати для його складання не більш як 50 кілометрів. Багатосесійність при складанні тестів (з обов’язкових предметів – української мови та літератури, а також на вибір – математики чи історії України) дасть змогу абітурієнтам вибрати зручний для цього день.

Нововведення, що стосуються вступної кампанії, учасники "круглого столу" визнали переважно дискусійними, а часом і такими, що суперечать основному завданню ЗНО – визначити рівень знань абітурієнтів і відкрити шлях до ВНЗ тим з них, які мають необхідну підготовку. Зокрема, дозволено приймати до участі в конкурсі сертифікатів абітурієнтів документи з кількістю балів з непрофільних предметів меншою 124 (за п’ятибальною системою це знання на рівні трійки – трійки з плюсом), однак кількість балів з профільних предметів має бути не нижчою 170. Матиме значення тепер і середній бал шкільного документа про повну загальну середню освіту (цей бал за широко вкоріненою в нашому суспільстві традицією у школі доволі легко можна буде "підкоригувати"). Але найдивніше нововведення – дозвіл Міністерства освіти і науки України брати участь у конкурсі сертифікатів абітурієнтів документам 2008 та 2009 років (чого немає в жодній з інших країн, де діють подібні до зовнішнього незалежного оцінювання системи). Тобто подавати дозволено сертифікат із зазначеним рівнем знань, який абітурієнт мав у минулі роки. Та хіба можна собі уявити, щоб раніше під час складання вступних іспитів до ВНЗ абітурієнт наполягав на виставленні йому тієї оцінки, яку він отримав, наприклад, торік чи позаторік (але не пройшов до ВНЗ за конкурсом)?

Згаданий наказ суперечить положенню про ЗНО, де вказано, що сертифікат діє протягом року з часу його отримання. Тобто виникає правова колізія, котру , як зазначила Антоніна Кендюхова, поки що ніяк не прокоментували спеціалісти Міносвіти. (До того ж електронна база даних щодо проходження абітурієнтами ЗНО містить лише інформацію про результати оцінювання минулого року. Не зрозуміло, яким чином можна буде задовольнити запити на отримання дублікатів сертифікатів, отриманих два чи три роки тому).

Отже, на підставі чого документи минулих років на конкурс сертифікатів братимуть члени приймальних комісій – не відомо. Що з безграмотних у правовому сенсі ініціатив чиновників вийде, покаже вже найближче майбутнє. Виникає підозра, що комусь дуже вже хочеться якомога більше туману напустити навколо зовнішнього незалежного оцінювання, а потім оголосити його неефективним.

Потішаться цьогоріч майбутні заочники: вони матимуть тепер змогу стати студентами без обов’язкового раніше і для них проходження зовнішнього незалежного оцінювання (хоча попередні роки засвідчили успішне написання більшою частиною з них завдань), вони складатимуть традиційні вступні іспити.

Позитивними видаються зміни у правилах вступу до ВНЗ, пов’язані з обмеженням подачі однією особою документів не більш ніж до п’яти вищих навчальних закладів за трьома професійними напрямками. Пільговики тепер зможуть стати студентами лише одного вишу – того, до якого вони принесуть оригінал своїх документів.

Учасники "круглого столу" висловили стурбованість пізнім завершенням основної сесії ЗНО – 23 червня. Антоніна Кендюхова запевнила, що картки інформаційної системи "Конкурс" Міністерства освіти і науки України з результатами зовнішнього незалежного оцінювання будуть доступними для перегляду вже на третій день після закінчення зовнішнього незалежного оцінювання – тобто 26 червня. Абітурієнт дізнається про свій бал і зможе швидко зорієнтуватися стосовно прохідного балу в тому чи іншому вищому навчальному закладі.

Юрій Лісниченко

Теги новости:
образование
ВНО
абитуриент
поступление в ВУЗ

Новости в тему:

Новости Кировограда: обсудить на кировоградском форуме

Перепечатка материалов допустима только со ссылкой на РКС. Ссылка для традиционных СМИ — rks.kr.ua; гипер-ссылка для использования в онлайне — <a href="https://www.rks.kr.ua/">Новости Кировограда</a> (скопируйте и вставьте).

Уважайте чужой труд: все новости, опубликованные в РКС, проходят редакторскую правку. Иногда это просто исправление ошибок, но часто, чтобы придать новости читабельный вид, материал приходится переписывать с нуля. И даже в этом случае мы всегда указываем источник. Коллеги, ждем того же от вас. Спасибо.

Кто живет в Кировограде? Смотрите фотографии кировоградцев на сайте «Знакомства в Кировограде»
А еще можно посмотреть, что нового в кирнете

RSS