Кировоград. Портал

Кировоград — новости и сайты

Искать: Как искать?
Детальный поиск
Например:



Новости Кировограда

У Кіровограді відкривається виставка старовинних та сучасних рушниківУ Кіровограді відкривається виставка старовинних та сучасних рушників

Прес-служба Кіровоградської ОУНБ ім. Д. Чижевського

13 січня 2010 року о 14:30 у відділі мистецтв обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д. Чижевського відбудеться презентація колекції старовинних та сучасних рушників, зібраних вишивальницею і дослідницею орнаменалістики українських вишиваних рушників Раїси Олексіївни Айвазовської (м.Знам'янка).

Колекція складається з трьох частин:

  • рушники зібрані на території Кіровоградщини - Світловодському, Олександрійському, Новоархангельському районах;
  • обрядові рушники, вишиті власноруч;
  • зразки орнаменту Кіровоградського регіону для вишивки хрестиком, які майстриня створює на основі старовинних рушників. На сьогодні ці зразки складають два об'ємних файлових альбоми.

Рушник - жива річ з обрядів минулого, яка дає змогу відчути, зрозуміти свою єдність з предківщиною, з прадідівщиною. Навіть не увідомлюючи того, ми виконуємо обряди, які існують століттями, підкоряємося традиціям землі пращурів наших. Рушник присутній в обрядах, пов'язаних з народженням, життям і смертю людини. Рушник включає в себе поняття долі, призначення людини, життєвого шляху.

Кожна українська дівчина змалечку вчилась у своєї матері, бабусі мистецтву вишивки. Сором дівочий, коли дівка «не вміла матері слухати, не вчилася прясти, не зробила рушників». А досвітки були своєрідними школами вишивального мистецтва - тут дівчата переймали і естетичний смак, і основи композиції, і правила кольоропоєднання. Вишивка посіла виняткове місце у традиційній народній культурі, а вишивання обрядових рушників було одночасно майстерністю і магією, філософією і молитвою.

Раїса Олексіївна вважає себе послідовником відомої дослідниці, черкащанки Світлани Китової. Книга останної «Полотняний літопис України: семантика орнаменту українського рушника» видана у 2003 р., стала поштовхом до досліджень майстрині.

До речі, друге видання книги Світлани Китової є серед нових надходжень бібліотеки. Видання являє виняткову цінність для фахівців музейної справи, фольклористів та етнографів, викладачів та студентів мистецьких факультетів, викладачів народознавства, шанувальників народного мистецтва України.

Теги новости:
выставка
фольклор
этнография
вышивка

Новости в тему:

Новости Кировограда: обсудить на кировоградском форуме

Перепечатка материалов допустима только со ссылкой на РКС. Ссылка для традиционных СМИ — rks.kr.ua; гипер-ссылка для использования в онлайне — <a href="https://www.rks.kr.ua/">Новости Кировограда</a> (скопируйте и вставьте).

Уважайте чужой труд: все новости, опубликованные в РКС, проходят редакторскую правку. Иногда это просто исправление ошибок, но часто, чтобы придать новости читабельный вид, материал приходится переписывать с нуля. И даже в этом случае мы всегда указываем источник. Коллеги, ждем того же от вас. Спасибо.

Кто живет в Кировограде? Смотрите фотографии кировоградцев на сайте «Знакомства в Кировограде»
А еще можно посмотреть, что нового в кирнете

RSS